:::...کردستان...:::
بیا تا یار هم دلدار هم غم خوار هم باشیم/دل هم جان هم جانان هم باشیم

آن ها با نواختن سازهای محلی مانند 'سورنا'، 'دهول' و ' دف'، به در خانه ها رفته و کوسه با رقصیدن و اجرای حرکات نمایشی از صاحب خانه درخواست هدیه می کند و بقیه افراد هم با سردادن شعار،' کوسه هاتوه بو هیلکه خاوه ن مال زو به ریی که'، به معنی کوسه برای گرفتن هدیه آمده صاحب خانه هدیه را بهش بده'، عیدی خود را گرفته و بعدا آن را تقسیم می کنند.


عید نوروز، عیدی کهن و ایرانی است که مردمان ایرانی ازجمله کردها آن را گرامی می دارند، آیین های آن در باورها و عقاید مردم به شیوه های گوناگون نمایان بوده و در تاریخ این سرزمین کهن، ریشه دارد.

 

به گزارش خبرنگار ایرنا، یکی از جلوه های خاص عید نوروز درمناطق کردنشین این است که در تمام این منطقه برپا می شود و کردهای دیگر کشورها نیز همزمان با ایرانیان این عید را گرامی داشته و هر سال در شهرهای 'دیاربکر'(آمد) ترکیه، 'قامیشلو' سوریه و 'اربیل' و 'سلیمانیه' عراق، هزاران نفر آیین های خاص این عید از جمله برپایی آتش و پایکوبی پیرامون آن را انجام می دهند.


برپایی آتش در نوروز در کردستان، نمادی از آیین زرتشت است که از دوران قدیم به یادگار مانده و به پایان رسیدن فصل سرد زمستان طبیعت، شروع شدن سال نو و زنده شدن دوباره طبیعت بهانه های خوبی برای شادی و خوشحالی مردم است.

در باورهای قدیم مردم کردستان، نوروز تنها پایان یافتن فصل سرد و آغاز سال نو نیست، بلکه بعضی ها براین باورند، این شور شادی مردم به مناسبت پیروزی 'کاوه آهنگر' و برافراشته شدن درفش کاویانی در این سرزمین و نابودی 'ضحاک' پادشاه ظالم و ستمگر است.

مردم کردستان نیز مانند دیگر مردمان ایرانی در آخرین چهارشنبه سال با برپایی آتش و رقص و پایکوبی پیرامون آن، آیین 'چهارشنبه سوری'، را اجرا می کنند.

کلمه 'سوری' در زبانهای ایرانی و نیز در کردی به معنی 'سرخ' است و این صفت سرخی را از آتشی گرفته که هر سال بر بلندای قله های کردستان برپا می شود.

برپایی آتش چهارشنبه سوری و آتش نوروز شباهت زیادی به هم دارند و در هر دو رقص و پایکوبی خاص مناطق کردستان به دور آتش انجام می گیرد و در قدیم که ارتباطات مناطق مختلف بسیار کم بود، با برپایی آتش در بلندای قله های مرتفع این گونه پیام فرارسیدن عید نوروز را به مردم می دادند.

یکی دیگر از آیین های مردم که از چند روز قبل عید نوروز شروع و تا روز عید ادامه دارد، آیینی مرسوم به 'هه لاوه مه لاوه'، است که در آن خردسالان به صورت فردی یا گروهی به خانه ها رفته و از آنها هدایای نوروزی خود را می گیرند.

خانواده ها نیز که از قبل تدارک خاصی را دیده اند، هدایا را در میان کودکان تقسیم می کنند و آنها بدون آنکه در خانه ها را بزنند با صدای بلندی فریاد می زنند: 'هه لاوه مه لاوه، شتیک مان بو بخه نه بن تاوه، کوره که تان ببی به زاوا'، به معنی 'هدیه نوروزی را برایمان بیاورید و امیدواریم پسرتان داماد شود'.

خانواده ها برایشان از هدیه های نوروزی که اغلب تخم مرغی است که با پوست پیاز یا رنگ های دیگر رنگ آمیزی شده و یا هدیه های دیگری همانند پول، کیک، تنقلات و یا چیزهایی از این قبیل را می آورند.


جوانان این کار را در شب هنگام انجام می دهند و در مناطق کوهستانی که خانه ها بدون حیاط بوده یا بر اثر شیب خانه ها از پشت دیوار ندارند، سطل هایی تزیین شده ای را از سقف خانه آویزان می کنند و خانواده ها هدایای را برایشان در داخل سطل گذاشته و شخص آن را بالا می کشد.

این آیین با همان شعار و هم به صورت فردی و هم به صورت دسته جمعی اجرا می شود.
یکی دیگر از آیین های نوروز که در کردستان در شب عید برگزار می شود به 'کوسه'، مشهور است که در آن دسته ای جوانان با هم جمع شده و با قید قرعه یکی را به نام کوسه انتخاب و لباس خاصی را به او می پوشانند و روی صورتش را نقاشی کرده و یا او را شبیه حیوانی مانند میمون یا روباه در می آورند.


آن ها با نواختن سازهای محلی مانند 'سورنا'، 'دهول' و ' دف'، به در خانه ها رفته و کوسه با رقصیدن و اجرای حرکات نمایشی از صاحب خانه درخواست هدیه می کند و بقیه افراد هم با سردادن شعار،' کوسه هاتوه بو هیلکه خاوه ن مال زو به ریی که'، به معنی کوسه برای گرفتن هدیه آمده صاحب خانه هدیه را بهش بده'، عیدی خود را گرفته و بعدا آن را تقسیم می کنند.

البته هدایای بهتر و ارزشمندتر از هدایای آیین هه لاوه و مه لاوه خردسالان است و اگر هدیه نوروزی تخم مرغ باشد به تعداد افراد گروه باید تخم مرغ را به مسوول جمع آوری هدایا داد.
بعد از برپایی این آیین ها بیشتر مردم با پوشیدن لباسهای نو برای تبریک سال تازه به دیدن اقوام و دوستان خود می روند و میزبان با شیرینی و شربت از آنها پذیرایی می کند.

آخرین آیین سال نو که در روز سیزدهم برگزار می شود، آیین 'سیزده بدر' است، در این روز مردم به دامن طبیعت رفته و یک روز را مهمان طبیعت می شود، از آیین های خاص مردم کردستان در سیزده بدر به آب انداختن سبزه هایی است که قبلا آنها را کاشته بودند.

بعضی ها بر این باورند با به آب انداختن این سبزه ها آرزوهایشان دراین سال برآورده خواهد شد و برخی دیگر 13سنگ کوچک را برداشته و آنها را به سوی شیء ای پرتاب و به اصطلاح سیزده را که در باور عامه عدد نحسی است را از خود به درمی کنند.
نوشته شده در تاريخ یکشنبه 1389/12/29 توسط سینا
   نوروز


زمان ورق می خورد،تقویم ها کهنه می شوند،امّا روز های پر خاطره را پایانی نیست.

عید نوروز مبارک.
نوشته شده در تاريخ یکشنبه 1389/12/29 توسط سینا
   نوروز


خدایا تقدیر عزیزم را زیبا بنویس تا من جز لبخند از آن چیز دیگری نبینم

عید باستانی نوروز بر شما دوستان عزیز و گرامی مبارک
نوشته شده در تاريخ یکشنبه 1389/12/29 توسط سینا

مراقب باشيد چيزهايي را كه دوست داريد به دست آوريد وگرنه مجبور خواهيد بود چيزهايي را كه به دست آورده ايد دوست داشته باشيد.نوشته شده در تاريخ شنبه 1389/12/14 توسط سینا

انسان های خوشبین و بدبین هر دو برای جامعه مفید هستند خوشبین هواپیما را اختراع می کند و بدبین چتر نجات را!!!!!!!!!!نوشته شده در تاريخ شنبه 1389/12/14 توسط سینا

زندگی استاد حسن زیرک

حسن زیرک در ۸ آذر ۱۳۰۰ (۲۹/۱۱/۱۹۲۱ میلادی) در محلهٔ قلعهٔ سردار شهر بوکان آذربایجان غربی به دنیا آمد. در پنج‌سالگی پدرش درگذشت و زندگی را در رنج گذراند. چندی در شهرهای ایران و عراق سپری کرد. یکی از شهرهایی که در آن مدت زیادی اقامت داشت، کرمانشاه بود. همکاری او در این شهر با هنرمندان برجستهٔ کرمانشاهی همچون مجتبی میرزاده، محمد عبدالصمدی، اکبر ایزدی، و بهمن پولکی سبب خلق آثار زیبایی شد ( که برجسته‌ترین کارهای وی می باشد).

وقتی در عراق بود، در مسافرخانهٔ «ف‌ندق شمال» به شاگردی پرداخت. روزی هنگام نظافت، که مشغول زمزمهٔ یکی از ترانه‌هایش بود، مسافری به نام جلال طالبانی (رهبر اتحادیهٔ میهنی کردستان عراق و رئیس‌جمهور کنونی دولت موقت عراق)، که در آنجا اقامت داشت، با شنیدن صدای حسن زیرک، او را به رادیو بغداد برد و زیرک در آنجا مشغول به کار می‌شود. مدتی در بخش کردی رادیو بغداد همکاری کرد. از سال ۱۳۳۷، که بخش کردی رادیو ایران در تهران گشایش یافت، همکاری خود را با این مرکز آغاز کرد. آثاری که حسن زیرک در رادیو تهران به ضبط رساند، اغلب با ساز اساتیدی همچون حسین یاحقی، حسن کسایی، جلیل شهناز، جهانگیر ملک، احمد عبادی، و با سرپرستی مشیر همایون شهردار همراه بود.

حسن زیرک گرچه به خاطر شرایط سخت زندگی از تحصیل بی‌بهره ماند، اما استعداد کم‌نظیری در سرودن شعر و آهنگسازی کردی داشت‌. این استعداد به همراه صدای منحصربه‌فرد، سبب شد که ترانه‌هایش در سرتاسر کردستان محبوبیت یابد. صدای او همچنان در مناطق کردنشین و در کوچه و خیابان و از خانه‌ها و مغازه‌ها به گوش می‌رسد.

حسن زیرک با خانم میدیا زندی، گویندهٔ بخش کردی رادیو تهران، ازدواج کرد که حاصل آن ازدواج دو دختر به نام‌های مهتاب (آرزو) و مهناز (ساکار) بود. او چند ترانه نیز برای فرزندانش اجرا کرده‌است‌. حسن زیرک تنهاخواننده ای درجهان است، که توانسته است با36زن ازدواج کند، هزاران باررحمت برقبرش باد.

حسن زیرک، نه در ایران و نه در عراق روی خوشی و راحتی و آزادی را ندید. رفتار دولت وقت ایران با حسن زیرک او را دچار مشکلات فراوانی کرد، به‌ویژه وقتی که دکتر شیخ عابد سراج‌الدینی، رئیس وقت برنامه‌های کردی رادیو تهران بود، به او اجازهٔ کار نداد و این کار سراج‌الدین چنان تأثیر منفیی بر دل لطیف حسن گذاشت که دیگر به رادیو برنگشت و با دلی شکسته باروبنهٔ خود را به سوی بغداد پیچید. در آنجا نیز او را دچار مشکل کردند. او را گرفتند و روانهٔ زندان کردند؛ در آنجا زیرک را به پنکهٔ سقفی بستند و شکنجه کردند. پس از رهایی از بغداد مجدداً به تهران برگشت‌؛ در تهران نیز ساواک او را گرفت و شکنجه داد که جریان شکنجه‌اش در ساواک را خودش در نوار گفته و با صدای او هنوز به یادگار مانده‌است. در سال‌های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۳ در کرمانشاه بود و با رادیو کرمانشاه همکاری داشت‌.

سال‌های پایانی زندگی زیرک در تلخی و ناکامی گذشت و چندان به آوازخوانی نمی‌پرداخت. در منطقهٔ بوکان قهوه‌خانه‌ای دایر کرد و در میان مردمی که دوستشان می‏داشت و دوستش داشتند، آخرین نفس‌هایش را در رنج و بیماری کشید. درهفتم مرداد ۱۳۵۱، برابر با 30/7/1972درسن50سالگی در بیمارستان بوکان به علت بیماری از بین رفتن کبد و ناراحتی های معده چشم از جهان فروبست و در دامنهٔ کوه نالشکینه، که از کوه‌های زیبای آن منطقه است، به خاک سپرده شد.

درهنگام مرگ رادیولندن ازبزرگواری اویادکردوگفت، یگانه هنرمندملت  کرد  دربیمارستان بوکان درگذشت.

نظر دیگران دربارهٔ استاد حسن زیرک

همسر حسن زیرک، که خود گویندهٔ بخش کردی رادیو تهران بود، می‌نویسد:

«حسن زیرک نزدیک به هزار ترانه در تهران و کرمانشاه اجرا کرده‌بود و به خاطر همین ترانه‌های او بود که روزانه نزدیک به دوهزار نامه ارسال می‌شد، و حتی درون نامه پول قرار می‌دادند تا ترانهٔ مورد درخواست آنان پخش شود. برنامه‌های کردی رادیو تهران و کرمانشاه به خاطر صدای دلنشین حسن زیرک مورد توجه همه قرار گرفته بود و آن موقع هر روز دو بار برنامههٔ «ما و شنوندگان» پخش می‌شد. حسن زیرک با صدای رسا و لذت‌بخش خود باعث معروفیت و کیفیت و شکوفایی برنامه‌های کردی در تهران و کرمانشاه شده‌بود و سیل نامه‌های طرفداران ترانه‌های او هر روز به رادیو جاری بود. اما، با وجود این‌همه خدمت، حسن زیرک را دیگر به رادیو راه ندادند واو را از یاد بردند درحالی که در ۲۸ مرداد ۱۳۴۱، که برد ایستگاه رادیوی کرمانشاه به صد کیلووات رسیده‌بود، صدای حسن زیرک به همهٔ شهرها و روستاهای کردنشین می‌رسید.»

شهرام ناظری، هنرمند موسیقی سنتی ایران، درخصوص صدای حسن زیرک چنین اظهار داشت‌:

«درخصوص مرحوم حسن زیرک، درمجموع فقط می‌توانم بگویم که یک انسان نابغه به معنای واقعی بود. یعنی در همان لحظه که وارد ارکستر رادیو می‌شد و به اتاق ضبط می‌رفت، بداهتاً هم شعر می‌سرود، هم آهنگ می‌ساخت، و هم آن را می‌خواند، که تاکنون چنین موردی در موسیقی سابقه نداشته‌است‌. با توجه به این نکته که ایشان سواد خواندن و نوشتن هم نداشتند اما موسیقی و شعر را به صورت الهامی و حفظ‌شده می‌خواند و واقعاً از افراد کاملاً استثنایی و از نوابغ موسیقی کردی بودند و بنده در میان خوانندگان کرد علاقهٔ خاصی به صدای حسن زیرک دارم‌.»

فاروق صفی‌زاده بوره‌که‌ای، از پژوهندگان معاصر، درخصوص حسن زیرک می‌نویسد:

«حسن زیرک بیش از هزاروپانصد ترانه ساخته‌است و همهٔ آهنگ‌های ترانه‌ها و بیشتر سروده‌های آن را خود می‌ساخته و می‌سروده‌است‌. از آهنگ‌های این هنرمند بزرگ بیشترِ ترانه‌سرایان امروز فارس و کُرد و بیگانه و تُرک نیز سود برده‌اند و امروز هر آهنگی که پدید می‌آید، نشانی از آهنگ‌های این هنرمند را در خود نهفته دارد. هنگامی که به آهنگ‌های او گوش فرامی‌دهی، زندگی را با همهٔ آزارها و مویه‌ها و رنج‌هایش درمی‌یابی‌. بر همین پایه، آهنگ‌های حسن زیرک نشانهٔ زندگی هر کُرد آریایی رنج‌کشیده را در خود نهفته دارد.

مجتبی میرزاده، نوازندهٔ ویولون و موسیقیدانی که در تمام آثار حسن زیرک در دههٔ ۱۳۴۰ در ارکستر رادیو کرمانشاه نوازندگی و تنظیم آهنگ‌های او را به عهده داشته، درمورد این هنرمند فقید در گفت‌وگو با راقم این سطور چنین اظهار داشت‌:

«حسن زیرک، با اینکه مطلقاً سواد نداشت، اما اشعار اغلب آثارش را به صورت بداهه و در آن لحظه که می‌خواند می‌سرود. وی از حافظه‌ای بسیار قوی در حفظ شعر و آهنگ و مقام‌های کردی برخوردار بود، و باید گفت که حسن زیرک هیچ‌گاه در موسیقی کُرد تکرار نخواهد شد، چرا که ماندگارترین و زیباترین نغمات کردی را خلق کرد، و اینک نه‌تنها در ایران، بلکه حتی در میان کردهای عراق، سوئد، و سایر نقاط جهان، آثار و نام و یاد او از مقام و منزلت والایی برخوردار است‌.»{یکی از چیزهایی که در مورد حسن از قلم افتاده است به نظر من مسئله فساد اخلاقی ایشان است و اینکه این یارو قهوه خانه دایر نکرده بود بلکه مشروب فروشی بود اونهم روبروی مسجد جامع که خوشبختانه تخته ش کردن، ایشون حتی به زن داداش خوش هم رحم نکرده ضمنا آوازهاش پر است از الفاظ رکیک(اصطلاحاتی چون نام بردن اندامهای زنانه و...) که باعث شده ترانه های حسن رو نشه بصورت خانوادگی گوش دادبه همین دلیله که حتی رادیو مهاباد هم نمی تونه بیشتر از دو تا آهنگ اونو که نسبتا سالم ترند پخش کنه. بیژن کامکار، خواننده و نوازنده، با اعلام این مطلب که علاقهٔ زیادی به صدای مرحوم حسن زیرک دارد، گفته‌است‌:

«حسن زیرک یکی از برجستگان موسیقی کُرد به شمار می‌آید و خیلی از آهنگ‌های کردی یا فارسی که الآن به اجرا درمی‌آید، الهام‌‏گرفته از آثار آن هنرمند است‌. شهرت و محبوبیت حسن زیرک فقط محدود به مرزهای ایران نیست، بلکه در کشورهای اروپایی و تمام نقاط کردنشین جهان امتداد دارد.»
نوشته شده در تاريخ سه شنبه 1389/12/10 توسط سینا

با خواندن اولین تست و انتخاب گزینه مناسب به سوالی که هر گزینه مشخص کرده بروید و به آن سوال جواب دهید.
 
 
 
۱) بیش از همه دوست دارید به کجا سفر کنید:
 
الف) پکن: رجوع شود به سوال ۲
ب) توکیو : رجوع به سوال ۳
پ) پاریس : رجوع به سوال ۴
 
 
۲) آیا تا به حال با دیدن فیلم ترحم انگیزی به گریه افتاده اید؟!
 
الف) بله : رجوع به سوال ۴
ب) خیر : رجوع به سوال ۳
 
 
 
۳) اگر با نامزدتان قرار داشته باشید و او یک ساعت بعد هم سر قرار نیاید چه کار می کنید؟!
 
 
الف) نیم ساعت دیگر صبر می کنید : رجوع به سوال ۴
ب) فوری از محل قرار می روید : رجوع به سوال ۵
پ) آنقدر صبر می کنید تا بیاید : رجوع به سوال ۶
 
 
 
۴) آیا دوست دارید به تنهایی به سینما بروید؟
 
 
الف) بله : رجوع به سوال ۵
ب) خیر : رجوع به سوال ۶
 
 
 
۵) اگر در ابتدای آشنایی با نامزدتان او بخواهد دست شما را بگیرد چه واکنشی نشان می دهید؟
 
الف) از این کار امتناع می کنم : رجوع به سوال ۶
ب) برای مدت کوتاهی دستش را می گیرم: رجوع به سوال ۷
پ) پیشنهادش را قبول می کنم و دستش را می گیرم: رجوع به سوال ۸
 
 
 
۶) آیا شما فرد شوخ طبعی هستید؟
 
الف) بله : رجوع به سوال ۷
ب) خیر : رجوع به سوال ۸
 
 
 
 
۷) به نظرتان مدیر توانایی هستید؟
 
 
الف) بله : رجوع به سوال ۹
ب) خیر : رجوع به سوال ۱۰
 
 
 
۸) اگر امکان داشت دوباره به دنیا بیایید دوست داشتید چه جنسیتی داشته باشید؟
 
الف) مرد : رجوع به سوال ۹
ب) زن : رجوع به سوال ۱۰
پ) اهمیتی ندارد : شخصیت نوع ۴
 
۹) آیا در آن واحد بیش از یک دوست صمیمی دارید؟
 
الف) بله : شخصیت نوع ۲
ب) خیر : شخصیت نوع ۱
 
۱۰) آیا به نظرخودتان فرد باهوشی هستید؟
 
 
الف) بله : شخصیت نوع ۲
ب) خیر : شخصیت نوع ۳
 
 
 
 
پاسخ تست:
 
 
شخصیت نوع یک؛
به شما تبریک می گوییم:شما برای همسرتان فرد بسیار جذابی هستید.حتی از منظر او شما زیبایی چشم گیری دارید. نه تنها ترکیب ظاهری زیبایی دارید.بلکه شخصیت شوخ طبع و لطیفی دارید.شما فرد فرهیخته ای هستید و می دانید که با همسرتان چگونه کنار بیایید و وقت تان را در اختیارش بگذارید.به این ترتیب است که شما فرد دلخواه او به شمار می روید.
 
شخصیت نوع دو؛
کاملا" خوب:شما به راحتی همسرتان را جذب می کنید اما خودتان را به این راحتی در دام عشق گرفتار نمی کنید.شوخ طبعی تان او را وادار میکند تا با شما کنار بیاید. او از بودن در کنار شما احساس شادمانی بسیاری دارد.
 
شخصیت نوع سه؛
بد نیست: شما نمی توانید به خوبی نامزدتان را به خود جذب کنید. اما خصوصیات جالب توجهی دارید که او بتواند با تکیه بر آنها با شما کنار بیاید.سعی منید برای مشاهده امور مختلف دیدگاه یگانه ای داشته باشید.شما در چشم دوستانتان فردی کاملا صمیمی هستید.
 
شخصیت نوع چهار؛
مواظب باشید:شما نمی توانید نامزدتان را به خود جذب کنید چرا که دانش و ارزشهای غریزی انسانی والایی برخوردار نیستید.گاهی مواقع از خودتان بی تفاوتی هایی نشان می دهید به همین دلیل است که مورد پسند همسرتان نیستید.نوشته شده در تاريخ یکشنبه 1389/12/08 توسط سینا
.: Weblog Themes By Blog Skin :.


عکس

ابزار رایگان وبلاگ